• Uvod
  • Novinky
  • Prieskum trhu vo verejnom obstarávaní (zn. rýchlo a ľahko)

Prieskum trhu vo verejnom obstarávaní (zn. rýchlo a ľahko)

Prečítať článok:

Playback speed:


Viete, čo je pre niektorých starostov a starostky najväčším strašiakom?

Verejné obstarávanie. A niet sa čomu čudovať. Príslušný zákon nie je vôbec jednoduchý. A hoci tie najväčšie zákazky obciam obstarávajú externí obstarávatelia, stále je dosť nákupov, ktoré si obce musia robiť samé. A často pri tom urobia zbytočné chyby. Niektoré veci sú totiž jednoduchšie ako sa zdajú.

Napríklad taký prieskum trhu

Väčšinu ľudí pod týmto pojmom napadne nejaký vysoko formalizovaný proces so zapojením matematických a štatistických metód. No v prípade verejných obstarávaní menej významných položiek ide o veľmi jednoduchú vec. Zákon totiž žiadny špeciálny postup nepredpisuje. Mnohokrát preto napríklad vôbec nie je potrebné ani priame kontaktovanie potenciálnych dodávateľov. Stačí zabehnúť do kamennej predajne, odfotiť si pár posudzovaných výrobkov (aj s ich cenovkami) a fotografie založiť do spisu konkrétnej zákazky. Alebo, ak kupujeme online alebo cez katalóg, založiť si do spisu fotokópie katalógu alebo webstránok. Samozrejme, sú niektoré špecifické plnenia, u ktorých žiadne katalógy alebo e-shopy neexistujú a konkrétnu verejne dostupnú ponuku nie je možné nájsť. V takomto prípade nezostane nič iné, len priama komunikácia s potenciálnymi dodávateľmi.

Bez ohľadu na to, ako sa prieskum trhu vykoná, je ale dôležitá jedna vec – dokumentácia. Aby obec vedela preukázať dodržanie podmienok zákona, správnosť predpokladanej hodnoty zákazky a podobne, mala by si svoje postupy vždy riadne zdokumentovať. Vytlačiť, založiť, skopírovať, spoznámkovať, uložiť maily… Bez riadneho zdokumentovania totiž aj ten najsprávnejší prieskum trhu akoby neexistoval.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU