• Uvod
  • Obec
  • V čom majú obce bez územného plánu od 01.01.2023 smolu?

V čom majú obce bez územného plánu od 01.01.2023 smolu?

Prečítať článok:

Playback speed:


O novele zákona o pozemkových úpravách účinnej od 01.01.2023 sme už písali (TU). Radi by sme sa k nej ešte vrátili. Avšak na rozdiel od nášho minulého blogu, kedy sme novelu chválili, ju teraz budeme krizitovať. Menovite zmenu § 34 ods. 9.

O čo ide?

Jedným z oprávnení Slovenského pozemkového fondu je prevádzať na obce a VÚC bezodplatne pozemky patriace štátu, na ktorých obce alebo VÚC plánujú uskutočniť verejnoprospešné stavby. Túto možnosť zakotvuje práve spomínaný § 34 ods. 9 v spojení s § 34 ods. 13. Novela však do § 34 ods. 9 zasiahla, a to spôsobom, ktorý poškodzuje tie najmenšie obce. Tie, ktoré nie sú povinné mať a ani nemajú územné plány. Ak totiž takáto obec podľa zákona v znení účinnom do konca roka 2022 požiadala o bezodplatný prevod, stačilo jej predložiť uznesenie zastupiteľstva o umiestnení verejnoprospešnej stavby. Dnes to už ale neplatí. Na bezodplatný prevod majú nárok jedine obce, ktoré majú spracovaný územný plán. Väčšie obce alebo mestá územné plány majú, a preto sa ich zmena nedotkne. Avšak práve malé obce, t.j. tie, pre ktoré má bezodplatný prevod najväčší význam, túto možnosť kvôli chýbajúcim územným plánom stratili.

Pýtali sme sa sami seba, či si zákonodarca tieto súvislosti pri príprave novely uvedomil. Zrejme nie. Aspoň podľa dôvodovej správy sa to tak javí. Dôvodová správa celú vec odbavila jedinou krátkou vetou. A to tak, že sa jedná o zosúladenie zákona s platnou legislatívou v oblasti územného plánovania. Akú legislatívu mal ale zákonodarca na mysli? Pýtame sa preto, lebo hoci v súčasnosti platia dva zákony upravujúce územné plánovanie (starý Stavebný zákon č. 50/1976 Zb. a nový zákon o územnom plánovaní č. 200/2022 Z.z.), účinným je ešte stále zákon z roku 1976. A ten malým obciam povinnosť mať územný plán, až na výnimky, neukladá. Takže prinajmenšom z hľadiska účinnej právnej úpravy (lebo len tá je relevantná), nemalo takéto zosúladenie zmysel.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU