Oslavujeme! Obecný právnik má dva roky

Čo sme sa za tie dva roky naučili?

Keď sme v lete 2021 spúšťali náš projekt Obecný právnik, nevedeli sme čo čakať. Boli sme plní pochybností. Bude to fungovať? Bude o projekt záujem? Dnes, po dvoch rokoch, môžeme s radosťou povedať, že sa naše obavy nenaplnili. Projekt funguje. O jednoduché a zrozumiteľné právne poradenstvo pre samosprávy JE záujem.

Prečo sme sa do toho ale púšťali?

Už od roku 2009 sme spolupracovali s obcami v našom regióne. A dlho sme sa sústredili len na ne. V istom momente sme si však uvedomili, že problémy, aké riešia obce u nás, sa musia riešiť všade. Preto sme sa rozhodli osloviť širšie publikum. Avšak nielen prostredníctvom našej stránky, ale aj skrze spoluprácu s rôznymi partnermi. S takými, s ktorými sme sa dokázali vhodne dopĺňať a poskytnúť obciam vyššiu pridanú hodnotu. Pridanú hodnotu sme ale dostali aj my sami. Náš projekt nás totiž prinútil zamyslieť sa nad tým, čo vlastne chceme a aké sú naše ciele.

Východiskom pre nás bola od začiatku služba samosprávam. No okrem samospráv sa na nás začali obracať aj občania. A to častokrát vtedy, keď od svojej obce nedostávali to, na čo mali právo. Vtedy, keď mali pocit, že ich obce namiesto záujmov verejnosti, chránia záujmy niekoho iného. Nebolo to časté, ale párkrát sa to stalo. A tak sme stáli pred dilemou. Sme “obecní právnici”: je teda v poriadku, aby sme zastupovali niekoho, kto chce ísť proti svojej obci? Alebo inak: budeme obce zastupovať za každých okolností? Bez ohľadu na to, či slúžia svojim občanom alebo niekomu inému? Budeme pracovať aj na prípadoch, kedy obec pred verejným záujmom uprednostňuje záujem súkromný? Rozhodli sme sa, že nie.

Budeme pracovať len na projektoch, ktoré prinášajú prospech obciam a ich obyvateľom. Preto sme po dvoch rokoch aj mierne pozmenili cieľ projektu Obecný právnik uvedený v úvode našej webstránky. Sme tu pre starostov a starostky, ktorí chcú svoje obce spravovať dobre.

Ešte raz ďakujeme za dôveru. A tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Značky: , , ,