• Uvod
  • Obec
  • Porušenie predkupného práva pri výkupe pozemkov

Porušenie predkupného práva pri výkupe pozemkov

Prečítať článok:

Playback speed:


Čo je ešte horšie ako neplatnosť zmluvy?

Tento blog sme neplánovali písať. Mysleli sme si totiž, že jeho téma – predkupné právo – je všeobecne známa. Avšak celkom nedávno sme na vlastné oči videli, že sa mýlime, a že nie všetky obce fungovaniu predkupného práva rozumejú. A zbytočne si robia problémy.

Rozdrobené pozemkové vlastníctvo je jednou z najväčších prekážok rozvoja obcí. Množstvá drobných parciel a ešte väčší počet ich vlastníkov bránia rozumnému využívaniu pozemkov. Či je to cesta, obecný úrad, škôlka alebo zdravotné stredisko, na ich výstavbu treba vysporiadaný pozemok. Jedným zo spôsobov, akými sa obce snažia k pozemkom dostať, je ich výkup. A práve tu narazia na predkupné právo. Ak totiž pozemok vlastní viac vlastníkov, každý, kto chce predať obci (alebo komukoľvek inému) svoj podiel, ho najprv musí ponúknuť ostatným spoluvlastníkom. A až vtedy, ak oni nevyrovnajú ponuku obce, môže ho predať jej.

V praxi sa ale toto predkupné právo často nerešpektuje a pozemky sa vykupujú bez ponuky pre spoluvlastníkov. Toto je problém. V prvom rade, spoluvlastníci, ktorých obec obišla, môžu do troch rokov celý prevod zneplatniť. Je ale ešte horšia vec – obídený spoluvlastník smie namiesto zneplatnenia zmluvy žiadať, aby obec získaný podiel predala jemu. Za to, čo sama zaplatila. Ak sa obec bude zdráhať, prípadný súd prehrá. Prečo je tento následok ešte horší ako zneplatnenie výkupu? Ak obídený vlastník namietne neplatnosť výkupu, jediným následkom bude obnovenie východiskového stavu. Teda podiel získa opäť pôvodný vlastník a obec sa ho môže pokúsiť získať znova. Trebárs iným spôsobom, bez porušenia predkupného práva. Ak ale obídený vlastník zvolí druhú možnosť a o podiel požiada, obec podiel nenávratne stráca. A všetka jej námaha vyšla navnivoč. Lebo to, čo ona pracne vykúpila, jej niekto takmer bez námahy vezme.

Na predkupné právo by preto mali obce pri výkupoch stále myslieť. Vždy totiž existuje šanca, že sa medzi obídenými spoluvlastníkmi vyskytne nejaký špekulant, ktorý sa bude chcieť ľahko dostať k pozemkom. A preňho je porušenie predkupného práva obcou doslova nahrávka na smeč. Takže, ak vaša obec uskutočňuje výkupy pozemkov, je vždy dobré čo najlepšie si zistiť, kto sú ich vlastníci. A identifikovať prípadných špekulantov. Alebo zvoliť iný, bezpečnejší spôsob nadobudnutia pozemku. S nájdením takéhoto spôsobu vám radi pomôžeme.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU