• Uvod
  • Obec
  • Prečo chrániť pokojný stav? A prečo to musia robiť práve obce?

Prečo chrániť pokojný stav? A prečo to musia robiť práve obce?

Prečítať článok:

Playback speed:


Odkiaľ sa vzalo slovo richtár? Je to pôvodom nemecké slovo a označuje sudcu (Richter). Hoci spory už dnes oficiálne riešia len súdy, úloha neformálnych sudcov starostom ostala až dodnes. No je tu jedna oblasť, v ktorej obce stále môžu do sporov silou zákona zasiahnuť. Je to ochrana pokojného stavu.

Prečo je ochrana pokojného stavu dôležitá? A prečo ju majú na starosti práve obce?

Ochranu pokojného stavu tu máme preto, aby občania pri výkone práva nesiahali po svojpomoci. Ak by sme každému dovolili riešiť si svoje krivdy po svojom, aj drobná urážka môže prerásť do hrubého násilia. A to nikto nechce. Nechceli to ani stredovekí králi. Preto jedna z prvých kompetencií, ktorú si prisvojovali (okrem výberu daní), bol výkon súdnej moci. Aby sa ľudia navzájom nepozabíjali, riešili sa ich spory podľa určitých pravidiel a každý musel výsledné rozhodnutie akceptovať. Máme na to aj pekný nemecký stredoveký výraz – Landfrieden (zemský mier). Ochrana pokojného stavu teda nie je žiadnou novotou.

Prečo musia ochranu pokojného stavu riešiť práve obce?

No preto, lebo najlepšie poznajú miestne pomery. Obec sama najlepšie vie, ktorý strom komu zasahoval do záhrady alebo po koho pozemku sa chodieva na cintorín. Pri ochrane pokojného stavu je totiž dôležitá rýchlosť a tak práve znalosť situácie umožňuje urobiť rýchle rozhodnutie.

Každopádne: obec nie je sudcom. Ak obec niekomu pri ochrane pokojného stavu nariadi uvoľniť zablokovanú cestu, neznamená to, že daný občan stráca právo svojmu pozemku pod ňou. Znamená to len to, že ju musí nechať voľnú dovtedy, kým o jeho vlastníctve nerozhodne súd. A tak je to správne. V prípade ak máte záujem o viac informácii, pozrite si našu špeciálnu stránku venovanú ochrane pokojného stavu. Prípadne nám napíšte prostredníctvom kontaktného formulára.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU