• Uvod
  • Obec
  • Slovenský pozemkový fond – blýska sa na lepšie časy!

Slovenský pozemkový fond – blýska sa na lepšie časy!

Prečítať článok:

Playback speed:


Dňa 6. apríla 2022 sme sa zúčastnili stretnutia starostov a starostiek Združenia obcí Rajeckej doliny. Mali sme preto príležitosť dozvedieť sa, čo obce aktuálne trápi a ako by sme im mohli byť užitoční. Hosťom stretnutia bol aj zástupca Slovenského pozemkového fondu, pán Tomáš Cehlár, manažér pre vzťahy s verejnou správou. Manažér pre vzťahy s verejnou správou je nová funkcia a bola vytvorená za účelom zlepšenia fungovania fondu. A to predovšetkým vo vzťahu k obciam. Informácie od pána Cehlára boli veľmi zaujímavé sa preto ich dávame aj do nášho newslettra.

To, že SPF doteraz nebol bohvieako rýchly, nie je tajomstvom. Ale to, že na fonde v súčasnosti stojí cca 30 000 nevybavených spisov, asi nevie každý. Nové vedenie fondu pre túto situáciu vymyslelo aj špeciálny názov – spisová zápcha. Podstatné je, že do roka chce fond túto situáciu vyriešiť a zápchy sa zbaviť.

Fond zo zákona nemá žiadne lehoty na riešenie vecí. Avšak aby sa zápchy neopakovali, plánuje vedenie fondu zaviesť aspoň interné lehoty, v ktorých sa majú jednotlivé prípady vybaviť. Celkovému zrýchleniu má pomôcť aj rozšírená elektronizácia a nová organizačná štruktúra, ktorej cieľom bolo spretŕhať nezdravé miestne väzby. Do budúcna sa ráta aj s profesionálnym call centrom. Zaujímavosťou bolo tiež pár tipov, čo robiť, keď obce od fondu potrebujú súčinnosť pri získavaní peňazí z fondov a beží im lehota. Pre takýto prípad pán Cehlár výslovne odporúčal, aby obce na svoje žiadosti jasne písali, že ich vybavenie potrebujú kvôli fondom a musí sa tak stať najneskôr dovtedy a dovtedy. S tým, že fond bude robiť všetko preto, aby danej obci pomohol.

Z toho, čo sme teda počuli sa zdá, že na SPF prichádzajú nové časy. Veľmi sa tešíme a držíme palce!

A ešte na záver: ďakujeme pánu starostovi obce Malá Čierna pánu Jaroslavovi Koledovi a pani starostke obce Konská Janke Stupňanovej za možnosť sa stretnutia zúčastniť.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU