• Uvod
  • Obec
  • Nie je priamy predaj ako priamy predaj.

Nie je priamy predaj ako priamy predaj.

Prečítať článok:

Playback speed:


V našich blogoch sa pravidelne sťažujeme na zlú kvalitu a nízku jazykovú úroveň našej legislatívy. Dnes bude témou priamy predaj obecného majetku. Avšak nie predaj samotný, ale slovné spojenie “priamy predaj”. Hoci ide o relatívne banálnu vec, často spôsobuje nedorozumenia.

Výraz “priamy predaj” označuje špecifický a regulovaný spôsob predaja obecného majetku. V podstate ide o hybrid medzi obchodnou verejnou súťažou a dražbou. Obec predáva svoj majetok tomu, kto ponúkne najvyššiu cenu. Ide o formalizovaný proces, pri ktorom je potrebné dodržiavanie viacerých lehôt, podmienok a obmedzení (čo sa môže predať, kto môže kúpiť a za koľko…). To však teraz nie je podstatné. Podstatný je názov celého procesu: “priamy predaj”. Ten je totiž tak všeobecný, že mnohí ho chápu úplne inak. A to tak, že sa jedná o prípad, kedy obec svoj majetok predáva na akoby “kamarátskej” báze. Teda hocikomu, hocijako, za hocijakých podmienok a bez akejkoľvek kontroly. Občas sú preto záujemcovia o ľahké získanie obecného majetku prekvapení. To, čo sa im zdalo jednoduché, zrazu až tak jednoduché nie je. Predstave o priamom predaji pritom zodpovedá skôr postup sofistikovane označený ako predaj “z dôvodu hodného osobitného zreteľa”. Ale to je už iná kapitola.

Zákon o majetku obcí sa bude ešte určite novelizovať. Možno by preto bolo vhodné uvažovať nad zmenou názvu inštitútu priameho predaja. Aj keď by šlo len o kozmetickú úpravu, predišla by aspoň pár nedorozumeniam. A to má tiež svoj význam.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU