Zástupca starostu a nezlučiteľnosť funkcií

Hoci sa súkromný a verejný sektor navzájom potrebujú, ich vzájomné spolužitie prináša viacero rizík. A to predovšetkým pre verejný sektor, v ktorom mnohí stále vidia dojnú kravu a zdroj obohatenia. Aj preto bol v roku 2004 prijatý ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Tento má verejný sektor pred rozkrádaním zo strany verejných funkcionárov chrániť. Dôležitosť ochrany verejného záujmu je zdôraznená aj tým, že ide o ústavný zákon. Ako každý iný, nie je ani tento zákon úplne bez bezpečnostných dier. Jedna z nich je podľa nás kritická a bolo by ju dobré zaplátať.

Starostovia a primátori majú v zmysle spomínaného ústavného zákona viacero obmedzení a povinností. Tieto im majú brániť v tom, aby svoju funkciu zneužívali na vlastné obohacovanie. Bohaté možnosti na vlastné obohacovanie má však, za istých okolností, aj zástupca starostu. Ide o situáciu, keď starostov mandát zanikne pred uplynutím funkčného obdobia a na jeho miesto nastupuje zástupca. Zástupca totiž, napriek tomu, že má všetky starostove oprávnenia, nie je verejným funkcionárom. Stále ostáva len zástupcom. A toho ústavný zákon nikde nespomína. Čiže sa ho netýkajú ani obmedzenia verejných funkcionárov, ktoré musí inak rešpektovať starosta. Zaujímavé je inak porovnanie zástupcu starostu s poslaneckými náhradníkmi v mestách. Títo sa, ak mandát mestského poslanca zanikne, automaticky stávajú poslancami. Takže musia rešpektovať aj prípadné obmedzenia vyplývajúce z ústavného zákona. Zástupca starostu sa ale, napriek podstatne širším právomociam vo svojej obci, vôbec obmedzovať nemusí. A to preto, lebo stále je len zástupcom…

Sme si vedomí toho, že prípadov, kedy za starostu zaskakuje zástupca, je relatívne málo. Avšak myslíme si, že každá obec má právo na kvalitný a transparentný výkon verejnej správy. Ak to teda bude čo i len trochu možné, mal by zákonodarca ústavný zákon novelizovať. A nedostatok, o ktorom sme tu písali, odstrániť.