• Uvod
  • Obec
  • V čom spočíva krása konania o ochrane pokojného stavu?

V čom spočíva krása konania o ochrane pokojného stavu?

Prečítať článok:

Playback speed:


Jednou z oblastí, kde obciam poskytujeme pomoc, je aj ochrana pokojného stavu. Pre rýchlu orientáciu uvádzame, že ide o konanie, v ktorom môže obec sama odstraňovať zásahy, ktoré narušujú pokojný život v nej. Na našej webstránke venujeme tejto téme celú sekciu (TU).

Snažíme sa tiež zlepšovať povedomie obcí o tomto inštitúte. Napriek tomu svoje oprávnenie chrániť pokojný stav mnoho obcí nevyužíva. Prípadne sa naň dokonca dívajú s obavami. Na obavy však niet dôvod. Napríklad z právnej stránky sa jedná o jedno z najkrajších konaní (áno, krása existuje aj v práve). Jeho krása spočíva v jednoduchosti a priamočiarosti. Niežeby sa pri ňom nedala urobiť chyba. Na rozdiel od väčšiny iných správnych a obdobných konaní je ale toto konanie upravené len jedným predpisom.

Je ním Správny poriadok.

On upravuje úplne všetko – od okruhu účastníkov, cez začatie konania, dokazovanie, až rozhodovanie, výkon rozhodnutí a opravné prostriedky. Pri mnohých iných správnych konaniach, či už v štátnej správe alebo samospráve, to také priamočiarie nie je. Správny poriadok v nich plní len úlohu podporného predpisu a mnohé čiastkové otázky konania riešia špecifické predpisy. Konajúci orgán, či už obec alebo niekto iný, sa preto pohybuje vo viacerých vrstvách predpisov, ktoré sa navzájom prelínajú. A v miestach týchto presahov vzniká priestor pre chyby. Nič podobné v konaní o ochrane pokojného stavu nehrozí. Celý postup reguluje jeden zákon.

Takže práve preto sa nám toto konanie tak páči. A urobilo by nám radosť, ak by si ho obľúbilo aj čo najviac obcí. Avšak nie preto, že je pekné, ale preto, že je účinné.

Zaujíma aj vašu obec konanie o ochrane pokojného stavu? Ak áno, ozvite sa nám, radi pomôžeme.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU