• Uvod
  • Obec
  • Posielame vám nové usmernenie ÚGKK ku vkladovým konaniam pre obce a mestá

Posielame vám nové usmernenie ÚGKK ku vkladovým konaniam pre obce a mestá

Prečítať článok:

Playback speed:


Predávala vaša obec v poslednej dobe nehnuteľný majetok? Prerušil jej kataster vkladové konanie? Žiadali od vás preukázanie skutočností a predloženie dokladov, ktoré doteraz nepotrebovali? Ak áno, nie ste jediní.

Od 1. februára je účinné nové usmernenie Úradu geodézie a katastra (ÚGKK) č. 2/2024. Usmernenie ustanovuje zoznam dokladov, ktoré majú okresné úrady požadovať od obcí pri prevodoch ich majetkov. To všetko v členení podľa jednotlivých druhov prevodov – priamy predaj, dražby, obchodná verejná súťaž, výnimky (napr. predkupné právo, osobitný zreteľ, soc. podniky a podobne). Keďže usmernenie je pomerne rozsiahle, nie je možné v tomto blogu podrobne zhrnúť jeho obsah. Faktom však je, že rozsah potrebných dokladov sa rozširuje. Ak by bolo usmernenie lepšie komunikované, nebol by to až taký problém. To sa ale nestalo a väčšina obcí sa o jeho existencii dozvie až pri prerušení ich vkladových konaní. Jedná sa o zbytočnú komplikáciu – nielen pre obce, ale aj pre katastre samotné. Našťastie sa nám usmernenie podarilo získať. Môžete si ho stiahnuť po kliknutí na tento odkaz. Určite si ho naštudujte, vyhnete sa nepríjemným prekvapeniam. A pokojne ho prepošlite aj ďalším obciam.

Má aj vaša obec kvôli novým požiadavkám ÚGKK problém s prevodom svojho majetku? Obráťte sa na nás, radi pomôžeme.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU