• Uvod
  • Obec
  • Kde nájsť informácie o posune účinnosti novej stavebnej legislatívy?

Kde nájsť informácie o posune účinnosti novej stavebnej legislatívy?

Prečítať článok:

Playback speed:


Odkladu účinnosti novej stavebnej legislatívy, menovite zákona o výstavbe, sme sa už venovali (TU). Radi by sme sa ale pri téme ešte pristavili. Reforma stavebného práva je totiž viac než prijatie dvoch nových zákonov. Kvôli svojej komplexnosti sa reforma dotkla desiatok ďalších predpisov. A kvôli ich množstvu bol na ich novelizáciu potrebný osobitný zákon.

Jedná sa o zákon č. 205/2024 Z. z.

Uvedený zákon obsahuje 60 článkov a mení 59 iných zákonov. Účinnosť zmien je pritom postupná, tak, aby zodpovedala nábehu novej stavebnej legislatívy. Celý systém však rozbilo posunutie účinnosti zákona o výstavbe do 1. apríla 2025. Zmeny, ktoré boli na tento zákon naviazané, teda musia počkať. A bolo potrebné zodpovedajúcim spôsobom upraviť aj príslušné novely. Čiže spomínaný zákon č. 205/2023 Z. z. Novelizovaná teda musela byť samotná novela. Príslušný zákon má číslo 46/2024 Z. z. a mal by riešiť všetko, čo so sebou neskoršia účinnosť zákona o výstavbe prinesie.

Hneď na začiatok upozorňujeme: oba zákony sú komplikované a zle sa čítajú. Pri ich štúdiu sa preto treba obrniť trpezlivosťou. Ak sa teda vaša obec v súvislosti s novou stavebnou legislatívou chystala meniť svoje všeobecne záväzné nariadenia, určite sa najprv pozrite do zákona č. 46/2024 Z. z. Niektoré zo zmien totiž ešte môžu počkať. Napríklad aj zmena všeobecne záväzného nariadenia o miestnom poplatku za rozvoj (pokiaľ bola teda v pláne).

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU