• Uvod
  • Obec
  • Poznáte prípravné trhové konzultácie?

Poznáte prípravné trhové konzultácie?

Prečítať článok:

Playback speed:


Predpokladáme, že inštitút verejného obstarávania už väčšina pozná. Avšak je tomu tak aj vo vzťahu k prípravným trhovým konzultáciám („PTK“)?

Ak chcú verejní obstarávatelia, medzi ktorých patria aj obce, zefektívniť proces verejného obstarávania ako aj zabezpečiť jeho väčšiu transparentnosť, sú PTK ideálnym riešením. Hoci v praxi sú podľa nášho názoru veľmi málo využívané.

Totižto, ak obec chce svojimi zadávanými zákazkami zaujať čo najviac uchádzačov, je kľúčové venovať dostatočnú pozornosť komunikácii s trhom. A to už v prípravnej fáze verejného obstarávania. Komunikácia s trhom je veľmi dôležitá pre presné špecifikovanie potrieb obce v súlade s ponukou na trhu. Cieľom je jasne a presne definovať požiadavky na predmet zákazky. Tak, aby čo najpresnejšie zodpovedali možnostiam a schopnostiam trhu. Inak povedané, tieto PTK slúžia nato, aby obec od uchádzačov nežiadala to, čo títo uchádzači ponúknuť nemôžu, resp. nevedia.

Efektívne využitie PTK je najvýhodnejšie tam, kde obce čelia nedostatku informácií o predmete zákazky alebo majú obavy, že by mohli definovať súťažné podmienky neprimerane voči danému trhu. Týmto spôsobom majú obce príležitosť pred vyhlásením zákazky komunikovať so zainteresovanými subjektami a získať potrebné informácie, ktoré by inak mohli chýbať. Komunikácia s trhom v tejto fáze umožňuje lepšie pochopiť možnosti, ktoré uchádzači môžu poskytnúť a prispieva k lepšiemu nastaveniu podmienok, čím sa minimalizuje riziko nesprávneho definovania požiadaviek alebo podmienok obstarávania.

Zákon nijak dramaticky neupravuje postup akým zabezpečiť proces PTK. V PTK je však nevyhnutné zabezpečiť rovnaké zaobchádzanie so všetkými účastníkmi a zohľadňovať informácie, ktoré od nich prichádzajú. Tieto informácie, resp. rady môžu byť následne použité pri zadávaní zákazky. Tak, aby nedošlo k narušeniu čestnej hospodárskej súťaže a aby boli dodržané zásady nediskriminácie a transparentnosti.

Samozrejme, v konečnom dôsledku je potrebné všetky informácie získané od účastníkov podrobiť vlastnému kritickému mysleniu. V prípade otázok týkajúcich sa PTK nás neváhajte kontaktovať.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , , , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU