• Uvod
  • Obec
  • Zníženie úväzku zastupujúceho starostu

Zníženie úväzku zastupujúceho starostu

Prečítať článok:

Playback speed:


Alebo na čo by sa mal pripraviť starostov zástupca?

Od komunálnych volieb uplynulo len pár mesiacov, no už máme prvých starostov, ktorí prišli o mandát. Pre dotknutú obec, a predovšetkým starostovho zástupcu, tak nastáva nová situácia. Hoci zástupca stále ostáva zástupcom, obsah jeho oprávnení sa dramaticky mení.

Do zániku mandátu starostu boli totiž zástupcove oprávnenia vymedzené poverením od starostu. V momente, kedy mandát starostovi zanikne, však zástupca nadobúda všetky práva (a aj povinnosti), ktoré doteraz patrili starostovi. Pre niektorých zástupcov sa môže jednať o nepríjemnú zmenu. Problém môžu mať napríklad zástupcovia, ktorí svoju funkciu nevykonávali na plný úväzok. Pretože ak doterajší starosta vykonával svoju funkciu na plný úväzok, mal by v tom pokračovať aj jeho zástupca. Zástupca má teda dve možnosti. Buď zmenu akceptuje a zariadi si svoje súkromné veci tak, aby sa mohol naplno venovať práci pre obec. Alebo požiada zastupiteľstvo, aby mu zmenilo rozsah výkonu jeho funkcie (a poslanci jeho prosbe vyhovejú).

Práve v súvislosti s dodatočnou úpravou rozsahu výkonu funkcie vyvstáva zaujímavá právna otázka – vzťahuje sa právo o také niečo požiadať aj na zástupcu plniaceho úlohy starostu? Zákon totiž toto právo priznáva výslovne len starostovi. Podľa nás má právo požiadať o “zníženie úväzku” aj zástupca plniaci úlohy starostu. Ak si totiž uvedomíme ciele, ktoré inštitút zastupovania starostu plní, vidíme, že plnohodnotné fungovanie obce je možné len ak zástupca môže robiť všetko to, čo smel aj starosta. Takže ak si počas funkčného obdobia smel o zníženie úväzku požiadať starosta, môže to urobiť aj jeho zástupca. Zdôrazňujeme však, že ide len o právo zníženie žiadať, nie si úväzok znížiť. Ak zastupiteľstvo žiadosti zástupcu nevyhovie, je zástupca povinný úradovať v takom rozsahu ako bývalý starosta. Zástupcovia by preto túto skutočnosť mali brať do úvahy. Aby neboli nepríjemne prekvapení.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU