• Dane

Na čo všetko môže dať obec dotáciu a nebáť sa dane z pridanej hodnoty?

Alebo prečo je dobré poznať európske právo.

Zrejme niet obce, ktorú by netrápila daň z pridanej hodnoty. Obce, hoci sú pomerne veľkým nákupcom tovarov a služieb, si nesmú odpočítavať daň, ktorú voči nim uplatňujú ich dodávatelia. A tak, v porovnaní s firmami, platia obce za drvivú väčšinu svojich nákupov o 20% viac.

Aby sa nepriaznivým dopadom DPH vyhli, hľadajú preto obce spôsob, ako čo najviac svojich nákupov obstarávať bez nej. Najčastejšie pritom využívajú § 7 ods. 2 zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy. Tento im umožňuje, ak ide o určité výkony poskytované ich obecnými firmami, financovať tieto plnenia prostredníctvom dotácií. Teda na prvý pohľad bez DPH. Potiaľto je všetko v poriadku. Avšak zákon o dani z pridanej hodnoty s pokusmi vyhnúť sa plateniu dane prostredníctvom dotácií ráta. A preto ustanovuje, že za protihodnotu za dodané plnenie sa považuje aj dotácia poskytnutá k cene tovaru alebo služby.

Majú sa teda obce báť poskytovania dotácií?

Nedorúbi im daňový úrad dodatočne daň? Práve pre tieto prípady je vhodné aspoň trochu poznať právo EÚ. Slovenská DPH totiž funguje podľa princípov stanovených európskym právom (Smernica 2006/112/ES). Tieto princípy musia do svojich domácich zákonov zapracovať všetci členovia EÚ. No keďže spomínaná smernica je formulovaná pomerne voľne, obracajú sa členské štáty s prosbou o jej výklad na Súdny dvor EÚ v Luxemburgu. A práve v jeho rozhodovacej praxi môže nájsť samospráva odpovede na svoje otázky ohľadne toho, či tá-ktorá dotácia podlieha dani. Pretože daň z pridanej hodnoty zasahuje do takmer všetkých ekonomických činností, je množstvo súdnych rozhodnutí v tejto oblasti veľmi veľké.

Len príklad možno uviesť, že súdny dvor sa už zaoberal dotáciami pre médiá, poskytovateľov komunálnych a opatrovateľských služieb alebo organizácie na podporu cestovného ruchu. Navyše, hoci sú jeho rozhodnutia nie vždy úplne konzistentné (aspoň podľa nášho názoru) sú všeobecne rešpektované a odvoláva sa na ne aj slovenská Finančná správa. Takže ak bude určitá obec zvažovať poskytnutie dotácie a bude sa obávať rizika dorubenia DPH, je dobré pohľadať medzi rozsudkami Súdneho dvora EÚ. Zvyčajne sa v nich dá niečo nájsť.

Značky: ,