• Uvod
  • Obec
  • Výkup pozemkov obcou? Máme pre vás tip: začnite pri SPF!

Výkup pozemkov obcou? Máme pre vás tip: začnite pri SPF!

Prečítať článok:

Playback speed:


Vysporiadavanie pozemkov v obci je témou, ktorej sa venujeme neustále. Obecné cesty, budovy, infraštruktúra – to všetko často stojí na cudzích pozemkoch. Hoci je vo väčšine prípadov najlepším riešením vyvlastnenie, niekedy sa k nemu obce jednoducho nemajú. A skúšajú pozemky napríklad vykupovať. Tento postup je ale spojený s množstvom problémov. Od nesplniteľných požiadaviek jednotlivých vlastníkov až po neplatné zmluvy pre porušenie predkupného práva pri výkupe spoluvlastníckych podielov. S vrtochami vlastníkov pozemkov pomôcť nedokážeme. Ale máme jeden dobrý tip ako riešiť problémy s predkupným právom.

Každý zrejme vie, že ak sa vykupuje pozemok od spoluvlastníkov, majú ostatní spluvlastníci predkupné právo. A ak sa toto predkupné právo poruší, môžu spoluvlastníci celý prevod zneplatniť. V praxi sa to často aj deje. Tomuto problému sa však dá niekedy vyhnúť. A to vtedy, ak sa vykupuje aj od neznámych vlastníkov a ich podiely spravuje Slovenský pozemkový fond. Zákon totiž hovorí, že pri výkupe podielov od SPF neplatí zákonné predkupné právo. Čiže ostatní spoluvlastníci nemôžu takýto výkup napadnúť. Obec sa teda kúpou od SPF veľmi elegantne stáva jedným zo spoluvlastníkov a automaticky si vytvára predpoklady na to, aby ostatných spoluvlastníkov z pozemku vytlačila. Formou zrušenia a vyporiadania spoluvlastníctva podľa Občianskeho zákonníka. Ak na takomto pozemku stojí obecná stavba, je takmer isté, že v súdnom spore o zrušenia spoluvlastníctva bude obec úspešná a celý pozemok získa.

Ak sa aj vaša obec chystá vykupovať pozemky a potrebuje pri tom pomôcť, kedykoľvek sa nám ozvite.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke nižšie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU