Novela zákona o verejnom obstarávaní sa dotkne aj zverejňovania zmlúv

Obce, zbystrite pozornosť. Už pred časom sme informovali o veľkej novele zákona o verejnom obstarávaní. Spomínaná novela sa však nedotýka len verejného obstarávania. V menšej miere zasahuje až do jedenástich ďalších predpisov. Jedným z nich je aj zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Z hľadiska obcí však ide o dôležitú zmenu.

Od 01.04.2022 sa totiž obciam a im prepojeným osobám ruší výnimka a svoje zmluvy musia zverejňovať aj v centrálnom registri zmlúv.

Ako vyplýva z dôvodovej správy, elektronizácia verejnej správy dospela do štádia, kedy je zverejňovanie v centrálnom registri veľmi jednoduché, a preto akékoľvek výnimky pre obce strácajú opodstatnenie. Každopádne, čo sa týka infozákona, novelám ešte nie je koniec. Od júna sa chystá ďalšia veľká novela a predpokladáme, že sa dotkne aj obcí. Budeme celý vývoj sledovať a to najpodstatnejšie prinesieme v našom newslettri.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke nižšie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.