• Uvod
  • Dane
  • Zdaňovanie schátraných stavieb po novom. Prečo musíme všetko tak komplikovať?

Zdaňovanie schátraných stavieb po novom. Prečo musíme všetko tak komplikovať?

Prečítať článok:

Playback speed:


Národná rada v týchto dňoch rokuje o novele zákona o miestnych daniach. Podľa predkladateľov totiž obce v súčasnosti nedokážu donútiť vlastníkov schátraných a nebezpečných stavieb uvedené stavby opraviť. A preto navrhujú umožniť pri takýchto stavbách raznatné zvýšenie dane.

Rozsah, o ktorý sa daň zvýši, si obce musia určiť vo všeobecne záväznom nariadení. Maximum je však desaťnásobok “bežnej” dane. Či takéto opatrenie bude pre vlastníkov schátraných stavieb dostatočnou motiváciou, ukáže až čas. Už teraz však môžeme povedať, že niektoré ustanovenia novely veci zbytočne komplikujú. Tak napríklad nám nie je jasné, prečo musia obce za účelom uplatnenia zvýšenia prijímať osobitné VZN (resp. novelizovať svoje existujúce predpisy). Je to pre obce len zbytočná nadpráca – úplne by stačilo, aby právo navýšiť daň vyplývalo už priamo zo zákona.

Ďalšou byrokratickou prekážkou je, že k vyrubeniu vyššej dane smie obec pristúpiť až potom, ako vlastníka stavby dvakrát neúspešne vyzve na jej opravu. A nakoniec, daň možno zvýšiť len pri stavbe, pri ktorej existuje právoplatné rozhodnutie stavebného úradu o jej oprave alebo odstránení. Takže ako vidieť, cesta k vyrubeniu vyššej dane je pomerne tŕnistá a nie úplne priamočiara.

Sami nerozumieme, prečo to predkladatelia tak komplikujú. Sme totiž presvedčení, že ak chcú dať obciam do rúk skutočne účinný nástroj, musí byť jeho využitie jednoduché. No v tomto prípade je to naopak. Každopádne, novela ešte nebola schválená. Veríme preto, že finálna podoba zákona bude jednoduchšia. Budeme jej osudy sledovať a dáme vám vedieť.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke nižšie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU