• Uvod
  • Dane
  • Nepodanie daňového priznania z miestnych daní a úrok z omeškania

Nepodanie daňového priznania z miestnych daní a úrok z omeškania

Prečítať článok:

Playback speed:


Omeškané alebo nepodané daňové priznanie z miestnych daní sú bežnou realitou každej obce. Môže však obec daňových delikventov nejako trestať? Napríklad úrokom z omeškania? Nie je to tak jednoduché. Medzi miestnymi daňami a napríklad daňou z príjmu je jeden veľký rozdiel. A ten, odstrašujúci účinok úroku z omeškania do istej miery znižuje. Tým rozdielom je splatnosť oboch daní. Podľa daňového poriadku začína úrok z omeškania nabiehať momentom, kedy je daň splatná. Pri dani z príjmu je tento moment stanovený priamo zo zákona a teda úrok nabieha automaticky. Aj pri nepodaní daňového priznania. Avšak pri miestnych daniach je to iné. Miestna daň sa stáva splatná až na základe rozhodnutia o vyrubení dane. Pokiaľ daňový subjekt nepodá daňové priznanie a kvôli tomu dôjde k oneskorenému vyrubeniu dane, úrok neplatí.

Nepodanie daňového priznania nie je, každopádne beztrestné. Obec v tomto prípade môže ukladať pomerne vysoké pokuty. Ale predsa, jeden problém tu je. Kým výška úroku je stanovená automaticky na základe zákona, výšku pokuty stanovuje obec (v rámci určitých medzí). To znamená, že daňoví hriešnici majú možnosť obcou stanovenú výšku napádať a celý proces komplikovať. Bolo by preto vhodné, príslušnú legislatívu upraviť. A to tak, aby obce získali spoľahlivú a transparentnú metódu výpočtu sankcií. Pri ukladaní pokút im tak odpadne potenciálne sporná otázka. A daňoví dlžníci budú mať o jednu obštrukciu k dispozícii menej.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke nižšie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU