Novela zákona o verejnom obstarávaní – čo prináša obciam?

Dňa 7.10.2021 schválila Národná rada novelu zákona o verejnom obstarávaní.

Ide o novelu, kvôli ktorej sa viedli mnohé boje a pomerne obšírne o nej informovali aj médiá. Takže ju asi nie je treba podrobnejšie predstavovať. Čo však prináša obciam? Ide rozsiahlu novelu a v tomto blogu sa obsiahnuť nedá. Ale je tu jedna zmena, na ktorú by sme radi upozornili. Môže totiž obciam uľahčiť ich každodennú operatívu. Tou zmenou je zvýšenie limitu veľkosti zákazky, do ktorého nie je potrebné uplatňovať postupy verejného obstarávania. Kým doteraz bol tento limit 5 000 eur, po novom sa zvyšuje na 10 000 eur.

To znamená, že sa zvýši množstvo relatívne drobných zákaziek, ktoré budú môcť zadávať napriamo. A teda rýchlejšie a s menším množstvom byrokracie. Zákon prináša aj ďalšie zmeny, ale tým sa budeme venovať niekedy neskôr. Zákon však ešte nie účinný. Treba počkať do marca 2022. A dovtedy sa ešte môže ešte všeličo udiať. Každopádne, my všetko budeme sledovať, a ak sa udeje niečo zaujímavé, dáme vedieť!