Obce, pozor na falošné úradné registre

Napríklad živnostenské/obchodné/remeselné… Hoci sa na stránke obecnypravnik.sk venujeme predovšetkým samospráve, v tomto článku urobíme výnimku. A trochu zabrúsime do obchodného práva. Zaregistrovali sme totiž jeden nemilý jav, o ktorom sme si mysleli, že sa týka len podnikateľov. Ale mýlili sme sa. Postihnuté boli aj niektoré obce.

Každý podnikateľ je zapísaný v niektorom z úradných registrov. Najčastejšie živnostenskom alebo obchodnom. A každému podnikateľovi je zrejmé, že zápis v takomto registri je podmienkou jeho podnikania. Túto skutočnosť sa občas pokúsi využiť nejaký podnikavec a firmám a živnostníkom ponúka do nejakého registra, ktorý sa tvári ako niektorý z týchto úradných registrov. Ponuka väčšinou vyzerá ako úradný dokument a vzbudzuje dojem, že zápis do (remeselného/podnikateľského/firemného… – nech čitateľ doplní) registra vyžaduje zákon. A je s ním spojený určitý poplatok.

Súdiac podľa toho, že takéto ponuky sa pravidelné opakujú, niekto si “službu” občas skutočne objedná. Ak potom podnikateľ zistí, že to, za čo má platiť, nie je žiadny úradný register a platiť odmietne, je vystavený tlaku, vyhrážkam a podobne. Argumentuje sa prevažne platne uzavretou zmluvou, hrozbou súdneho sporu, trov atď.. Práve ponuky na zápisy do takýchto úradných pseudoregistrov sme v súčasnosti zaregistrovali pri obciach. Aj ony sú potom vystavené otravným telefonátom a zastretým vyhrážkam…

Pre obce môže ísť u úplne novú situáciu. Čo majú v takom prípade robiť? Naša hlavná rada znie – neplatiť a brániť sa. V prvom rade – zákon je na ich strane. Obchodný zákonník takéto praktiky už niekoľko rokov výslovne zakazuje. A ak zákon nejakú zmluvu zakazuje, je neplatná. Tejto skutočnosti sú si veľmi dobre vedomí aj sami “poskytovatelia služby”. A akonáhle zacítia odpor, vo väčšine prípadov sa stiahnu a venujú sa iným obetiam. Takým, ktoré ktoré žiadny odpor nekladú. Takže, ak by vaša obec aj omylom na nejakú takúto ponuku pristala, nezúfajte. Neplaťte a nenechajte sa znervózniť vyhrážkami. Viac ako kdekoľvek inde práve tu totiž platí, že pes, ktorý breše, nehryzie.

Značky: ,