• Uvod
  • Dane
  • Sociálne podniky – prečo ich obce nevyužívajú viac?

Sociálne podniky – prečo ich obce nevyužívajú viac?

Prečítať článok:

Playback speed:


V našom blogu TU sme už písali o výhodách, ktoré prináša obciam vlastníctvo sociálneho podniku. Chceme sa však k tejto téme ešte vrátiť.

Myslíme, že obce sociálne podniky nevyužívajú v takom rozsahu, v akom by mohli. Uvažovali sme, prečo je tomu tak. Došli sme k názoru, že príčinou môže byť obyčajný strach z neznámeho. Obavy z masívnej byrokracie a neúmerných nákladov. Tie ale nie sú na mieste. Predovšetkým, štatút sociálneho podniku môže získať akákoľvek spoločnosť s ručením obmedzeným. Mnoho obcí vlastné s.r.o. má a teda vedia, že ich založenie a správa nie je žiadny problém. Jedinou vecou, ktorá sa preto javí neštandardne, je práve získanie spomínaného štatútu od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. To totiž od žiadateľa vyžaduje vypracovať projekt činnosti, alebo biznis plán sociálneho podniku.

Mnohí starostovia si možno povedia, že na niečo také nemajú čas. Netreba však hádzať flintu do žita. S prípravou biznis plánu totiž veľmi efektívne pomáhajú Regionálne centrá sociálnej ekonomiky, ktoré sídlia v každom krajskom meste. Takže dodatočná záťaž pre obce je pomerne malá. Hovoríme pritom z vlastnej skúsenosti, keďže sme s týmito centrami pri zakladaní sociálnych podnikov sami spolupracovali. Ak vaša obec ešte stále nie je presvedčená o výhodnosti sociálneho podniku alebo máte dodatočné otázky, kedykoľvek sa nám ozvite. Radi ich zodpovieme.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU