• Uvod
  • Dane
  • PACKETA – sú obce pripravené?

PACKETA – sú obce pripravené?

Prečítať článok:

Playback speed:


V poslednej dobe sa v slovenských obciach začali objavovať výdajné automaty PACKETA (bývalá Zásielkovňa). Domnievame sa, že PACKETA je len prvou lastovičkou a že s rozvojom internetového obchodu budú takéto automaty pribúdať. Aký právny režim by ale malo mať umiestnenie týchto automatov? Nájom? Alebo užívanie formou “zabratia” podľa zákona o miestnych daniach? A aký je medzi týmito právnymi režimami rozdiel? Môže obec umiestnenie takéhoto automatu nejako regulovať? Mnoho obcí túto otázku možno doteraz vôbec neriešilo, ale technologický pokrok ich k tomu zrejme donúti.

U nájmu je to jasné. Ide o užívanie cudzej veci (obecného pozemku) na základe zmluvy. Pretože ide o zmluvný vzťah, bez súhlasu oboch strán takýto vzťah nevznikne. Problematickejšie je to už s užívaním verejného priestranstva podľa zákona o miestnych daniach. Zákon totiž žiadne osobitné pomenovanie pre takéto užívanie nemá. A to ani zákon o miestnych daniach a ani zákon o obecnom zriadení. Oba predpisy len bez bližšieho vysvetlenia konštatujú, že určité priestranstvá v obci môže užívať každý (definícia verejného priestranstva sa navyše v každom z nich líši). Z toho mála čo nám zákon dáva k dispozícii, je však zrejmé, že určité časti obce je jednoducho možné užívať bez osobitnej dohody s obcou. Že je možné ich jednoducho zabrať, a to aj bez jej súhlasu. Stačí splniť podmienky, ktoré obec stanoví v príslušnom VZN (a zaplatiť daň…).

Z toho vyplýva, že ak obec vo svojom VZN tieto podmienky dostatočne jasne neupraví, môžu sa na jej území začať objavovať výdajné automaty aj tam, kde to vôbec nie je vhodné. S tým, že obec nemusí mať páky, ako ich odtiaľ dostať preč. Čo by teda obce mali robiť? Stačí si len prejsť svoje príslušné VZN a prípadne ho upraviť tak, aby im dávalo nad umiestňovaním výdajných automatov väčšiu kontrolu. Väčšia kontrola však vôbec neznamená, že sa takéto automaty v obci prestanú objavovať. Znamená to len toľko, že ich prevádzkovatelia ich nebudú môcť v obci umiestňovať ľubovoľne, ale budú sa musieť s obcami dohodnúť. Napríklad formou spomínanej nájomnej zmluvy.

Značky: , , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU