• Uvod
  • Obec
  • Pár návrhov k právnej úprave právneho postavenia zástupcu starostu.

Pár návrhov k právnej úprave právneho postavenia zástupcu starostu.

Prečítať článok:

Playback speed:


V minulom blogu sme sa opäť zaoberali postavením zástupcu starostu obce. Menovite jeho povinnosťou podávať majetkové priznanie. Funkcia zástupcu, ktorý prevzal vedenie obce po starostovi, ktorému zanikol mandát, je však zaujímavá aj v iných ohľadoch.

Vysvetlili sme už, že takýto zástupca starostu, napriek svojim oprávneniam, nie je verejným funkcionárom. Z toho preňho vyplývajú ďalšie – možno prekvapivé – dôsledky. Predovšetkým sa naňho nevzťahuje zákaz členstva v orgánoch rôznych firiem, a to aj takých, ktoré obchodujú s jeho obcou. Tiež nemusí oznamovať ani to, ak sa v rámci výkonu funkcie dostane do konfliktu záujmov ohľadne svojich vlastných vecí. Ako vidieť, zástupca starostu má, v porovnaní so starostom, ktorého nahradil, ohľadne ochrany verejného záujmu, omnoho menej obmedzení.

Podľa nás tu ide jednoznačne o dieru v zákone.

Vzhľadom na práva, ktorými zástupca disponuje, je totiž určite potrebné, aby tu určité obmedzenia boli. Samozrejme, tieto obmedzenia musia zohľadniť fakt, že zástupca kandidoval pôvodne len ako poslanec. T.j. s vedomím toho, že obec viesť nebude, a že aj po zvolení za poslanca bude môcť vykonávať tie isté zárobkové činnosti ako predtým. Takže ak sa zákonodarca niekedy podujme túto dieru zaplátať, bude musieť nájsť určitú rovnováhu medzi tým, čo je potrebné z hľadiska ochrany verejného záujmu a tým, čo možno od zástupcu spravodlivo žiadať (aby sa vôbec našiel niekto ochotný túto funkciu vykonávať).

A tiež by bolo dobré, aby mal zástupca možnosť sa svojej funkcie vzdať. A to pre prípad, že naňho kladené obmedzenia nebude schopný akceptovať. Ide totiž o to, že zástupca starostu, keďže je stále len poslancom, sa dnes svojej funkcie môže vzdať jedine tak, že sa vzdá samotného poslaneckého mandátu. To je však podľa nás zbytočná tvrdosť zákona – to, že poslanec nechce vykonávať funkciu zástupcu by ho totiž nemalo diskvalifikovať vo vzťahu k jeho poslancovaniu. Napriek tomu, že nechce byť zástupcom starostu, ešte stále môže byť platným poslancom.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU