• Uvod
  • Obec
  • Musí zástupca starostu podávať majetkové priznanie?

Musí zástupca starostu podávať majetkové priznanie?

Prečítať článok:

Playback speed:


Blíži sa 30. apríl, a to je termín, dokedy musia verejní funkcionári podávať svoje – ľudovo povedané – majetkové priznania. Okruh dotknutých funkcionárov sa zdá byť pomerne jasný. Napriek tomu aj tu sme narazili na otázku, ktorá stojí za zmienku.

Je majetkové priznanie povinný podať aj zástupca starostu, ktorý plní jeho úlohy preto, lebo starostovi zanikol mandát? Upozrňujeme, nemáme na mysli zástupu, ktorý funguje “popri” existujúcom starostovi. Ale takého, ktorý riadi obec preto, lebo zvolený starosta predčasne skončil. Takýto zástupca totiž, bez ohľadu na rozsah svojho pôvodného poverenia, nadobúda všetky oprávnenia starostu. Práve preto sa natíska otázka, či by aj on nemal podať takého majetkové priznanie.

Podľa nášho názoru nie. Takýto zástupca, hoci robí všetko to, čo skutočný starosta, totiž nie je verejným funkcionárom. Vyplýva to podľa nás celkom jasne zo znenia príslušného ústavného zákona (zákon č. 357/2004 Z. z.). Ten za verejného funkcioára označuje len samotného starostu. To znamená, že aj jeho zástupca, bez ohľadu na rozsah svojich právomocí, ostáva vždy len obecným poslancom. A tí, na rozdiel od mestských poslancov, verejnými funkcionármi nie sú. Z tohto faktu vyplýva ešte niekoľko zaujímavých dôsledkov. Ale tým sa budeme venovať v ďalšom blogu.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU